VITANA Бел ориз Премиум Сан Андреа 800gr

VITANA Бел ориз Премиум Сан Андреа 800gr

ВИТАНА Бел ориз Премиум Сан Андреа 800gr

VITANA Бел ориз Премиум Сан Андреа 800gr

129 ден

Има

129 ден

VITANA Бел ориз Премиум Сан Андреа 800gr

Витана Bel oriz Premium San Andrea 800 гр

Достапност: Има SKU: 420003

Опис

VITANA Бел ориз Премиум Сан Андреа 800gr

 

Одличен извор на енергија
Оризот содржи антиоксидантски својства кои го штитат срцето преку намалување на појавата на срцеви заболувања и удар.

Голема хранлива вредност.
Белиот ориз е богат со минерали како калциум и железо; исто така е богат со витамини, како ниацин, витамин Д, тиамин и рибофлавин.Оризот поседува антиоксидантски својства кои го штитат срцето преку намалување на појавата на срцеви заболувања и удар. Спречува опстипација. Оризот содржи многу мали количества натриум, па затоа помага при контролирање на високиот крвен притисок. Тој е одличен извор на здрави растителни влакна. Тие помагаат при развојот на корисните бактерии кои го подобруваат варењето и ја регулираат столицата.

Храна без глутен

Оризот не содржи глутен, поради тоа може лесно да се вклучи во секојдневната исхрана на луѓе кои страдаат од проблеми со цревата и оние кои се алергични на протеини кои ги има во пченицата, јачменот, `ржот и овесот.

Оризот е многу хранлив и неопходен за зајакнување на здравјето.

 

Кој треба да го користи ?

 

• сите кои сакаат рамнотежа на организмот
• вегани и вегетаријанци
• спортисти и активни луѓе

 

Состав:

 

Зрна од Сан Андреа бел ориз.

 

Како и зошто е добар ?

 

Запомнете дека јаглехидратите во оризот се апсорбираат полесно бидејќи неговите гранули се многу полесни отколку гранулите на другите житарки, па желудникот брзо ги вари и ги претвора во енергија која веднаш е достапна за вашето тело.

 

Начин на употреба:

 

 

Зовријте 1,5 чаши вода во средно голем сад. Ставете ориз и сол и варете на средна температура. Намалете ја температурата, покријте го садот и варете додека оризот не стане мек и ја впие целата течност, 16-18 минути (проверете дури на крајот од готвењето). Кога ќе се појават дупки од меурчиња оризот е подготвен.
Отстранете го од шпоретот и оставете го покриен да отстои 10 минути. Потоа промешајте и послужете го.

 

Хранлива вредност на 100 gr

Енергија 1523kj/ 364kcal
Масти 1.29 gr
Јаглени хидрати 68 gr
Протеини 6,48 gr

 

Нето: 800 gr

 

Земја на потекло: Македонија

 

Баркод: 5319992058018

Коментари и оценки

Сèуште нема коментари и оценки


Бидете први кои ќе остават коментар и оцена

Го додадовте следниов артикл во вашата кошница: