VITAMIX MEMORI cps x30

VITAMIX MEMORI cps x30

VITAMIX MEMORI cps x30

VITAMIX MEMORI cps x30

222 ден

Има

222 ден

Достапност: Има SKU: 150098

Опис

VITAMIX MEMORI cps x30

 

 

Витамикс за меморија и концентрација придонесува за подобрување на меморијата и концентрацијата,
како и за одржување на нормалната циркулација, нервната и кардиоваскуларната функција.
Листот од гинко содржи голем број полифенолни соединенија кои имаат антиоксидативно дејство.
Употребата на препарати базирани на гинко се препорачува за деменција, церебрална инсуфициенција, болка во нозете предизвикана од слаба артериска циркулација, како и за подобрување на меморијата.
Лецитинот се наоѓа во растителните и животинските липиди и е многу важен за многу биолошки процеси во организмот.
Женшен се користи како средство за стимулирање на менталните и физичките способности. Особено се препорачува за подобрување на менталните способности и концентрација,
за олеснување на гликорегулацијата кај дијабетичари, за подобрување на имунитетот итн.
Витаминот Е е неопходен за нормален раст, делува како антиоксиданс, ја регулира синтезата на простагландини и имунолошката функција.
Цинкот е основен микроелемент кој е особено важен во синтезата на ДНК и РНК. Тој е неопходен за раст, поделба и созревање на клетките и игра значајна улога во формирањето на коските.
Има важна имуномодулаторна улога дејствувајќи како антивирусно и антиоксидативно.
Селенот е суштински микроелемент чија основна функција е да влезе во составот на глутатион пероксидаза, што е прва линија на одбрана од оксидативните процеси и слободните радикали.
Бројни студии укажуваат на заштитен ефект на селен кај некои видови карцином.

 

 

Состав: Гинко билбоа, стандардизиран екстракт од лист ( флавонгликозиди, гинколиди и билобалид), лецитин (100 % чист соин екстракт без гмо), женшен екстракт од корен  витамин Е –  d -алфа- токоферил ацетат , цинк ( цинков глуконат), селен ( натриум селенит).

 

 

Дозирање:  1 капсула дневно, после јадење. Не треба да се користи како замена за разновидна исхрана. Да не се  надминува препорачаната дневна доза.

 

Да се чува на собна температура, на места надвор од дофат на деца.

 

Нето: 1/30

 

 

Земја на потекло: Бугарија

 

 

Баркод: 3800212712268

Коментари и оценки

Сèуште нема коментари и оценки


Бидете први кои ќе остават коментар и оцена

Го додадовте следниов артикл во вашата кошница: