VITALIA Семе од чиа 100gr

VITALIA Семе од чиа 100gr

VITALIA Семе од чиа 100gr

VITALIA Семе од чиа 100gr

42 ден

Има

42 ден

VITALIA Семе од чиа 100gr

Достапност: Има SKU: 039609

Опис

VITALIA Семе од чиа 100gr

Опис: VITALIA Семе од чиа.

Семето од чиа (salvia hispanica ) e познато уште од времето на древните култури и претставувало значаен извор на енергија на Маите и Инките.

Поради извонредните карактеристики на семето Маите го нарекле “Chia” што значи “Сила”.

Семето од чиа е најбогатиот растителен извор на Омега-3 масни киселини ( дури 30%), Омега-6 масни киселини (10%), протеини и моќни антиоксиданси.

Ова “супер семе” како што го нарекуваат нутриционистите е одличен извор на есенцијалните минерали ( фосфор, манган, калциум и цинк), a содржи и висок процент од  диетални влакна.

Состав: 8 пати  повеќе Омега-3 од лосос, 30% more antioxidants than blackberries,25% повеќе влакна од ленено семе, 5 пати  повеќе калциум од млеко.

Нето: 100gr

Употребливо до: Означено на пакувањето.

Земја на потекло: Македонија.

Коментари и оценки

Сèуште нема коментари и оценки


Бидете први кои ќе остават коментар и оцена

Го додадовте следниов артикл во вашата кошница: