VITALIA Интегрален сусам 100gr

VITALIA Интегрален сусам 100gr

VITALIA Интегрален сусам 100gr

VITALIA Интегрален сусам 100gr

37 ден

Има

37 ден

Достапност: Има SKU: 036168

Опис

VITALIA Интегрален сусам 100gr

Опис: Интегрален сусам.

Нето: 100gr

Состав: Интегралниот сусам содржи 43% полинезаситени масни киселини, 43% мононезаситени масни киселини и 12% заситени масти. Богати се со протеини, ги содржат сите есенцијални аминокиселини особено метионин. Во семките постои една посебна состојка именувана како сезамин кој го намалува холестеролот во крвта на тој начин што ја намалува апсорпцијата од цревата и ја забрзува дигестијата. Сусамот содржи и витамин Е кој е еден од најсилните антиоксиданси. Богат е со магнезиум, цинк, калиум и железо (во споредба со месен нарезок концентрацијата на калциум е 20 пати поголема, а концентрацијата на железо е 3 пати поголема). Се смета за лековита храна која може да го успори процесот на стареење.

Употребливо до: Означено на пакувањето.

Земја на потекло: Македонија.

Коментари и оценки

Сèуште нема коментари и оценки


Бидете први кои ќе остават коментар и оцена

Го додадовте следниов артикл во вашата кошница: