PROGASTAL Сол 10ml

PROGASTAL Сол 10ml

PROGASTAL Сол 10ml

PROGASTAL Сол 10ml

121 ден

Има

121 ден

Достапност: Има SKU: 150062

Опис

PROGASTAL Сол 10ml

 

 

Прогастал е сложен биокомплекс на растителни антисептични, антимикробни и противвоспалителни материи. Антисептичниот ефект е резултат на активноста на етеричните масла – посебно на жалфијата. Антимикробното дејство е насочено врз 74 бактерии, вклучувајЌи ги и соевите резистентни на метицилин. Антивирусното дејство е насочено кон Herpes Simplex и Herpes zoster вирусите како и врз повеќе патогени соеви на квасницата Candida.

Противоспалителниот ефект на Прогастал се должи на дејството на жалфијата и флавоноидите (акацетин и кварцетин) од прополисот, кои заедно со витаминот Ц го зацврстуваат капиларниот ѕид, ја зголемуваат способноста на серумските белковини (посебно гама глобулини) да се врзуваат за хистаминот, а со тоа го елиминираат неговиот воспалителен ефект. Прогастал делува антиоксидантно (го штедат витаминот Ц од врзување со хелатни врски за металите) ја заштитуваат меѓуклеточната супстанца и го штитат адреналинот преку инхибиција на ензимот 0- метил трансфераза.

Флавоноидите апигенин и диетил естерот на лутеолинот ја намалуваат секрецијата на желудечната киселина. Кверцетинот и кенферолот имаат спазмолитично дејство, ги намалуваат грчевите на мазната мускулатура и ја намалуваат болката.

Прогастал ја препокрива оштетената лигавица со тенок филм. Ја зголемува митотичната активност на фиброцитите. Анестетично трофично-гранулациониот ефект доведува до намалување на болката и регенерација на лигавицата. Етеричните масла имаат против воспалителен ефект, ја намалуваат болката, делуваат против воспалително, го отстрануваат чувството на напрегнатост во стомакот и ги регулираат гасовите.

Прогастал има пријатен мирис и вкус и го отстранува непријатниот мирис од устата.

 

 

Состав:

20.0gr Прополис екстракт (Propolis extract);

0.1gr Жалфија (Salviae off.);

0.6gr Нане (Menthae Piperitae);

0.4gr Анис (Pimpinella Anisum);

Разреден алкохол (Aethanolum Dilutum).

 

Дозирање:

До 30 капки, 3-4 пати на ден пред јадење – во тек на 4-6 недели. Додека се користи ПРОГАСТАЛ да се избегнуваат надразнителни јадења, зачини, жестоки алкохолни пијалаци.

 

Напомена:  Препаратот е додаток на исхрана. Не се препорачува на лица осетливи на некоја од состојките. Додатоците во исхрана не се користат како замена за разновидна исхрана. На ткаенини остава трагови кои тешко се отстрануваат. Не содржи вештачки бои и конзерванси.

Да се чува на суво место на температура до 25°C, заштитено од дневна светлина. Да се чува на место надвор од дофат на деца.

 

Нутритивни вредности, во 100ml :

  • Протеини: 0.4 gr
  • Јаглехидрати: 2.1 gr
  • Масти: 2.3 gr
  • Енергетска вредност: 467.2 kcal

 

 

Нето: 10 ml

 

Земја на потекло: Македонија

 

 

Баркод: 5319990271105

 

 

Коментари и оценки

Сèуште нема коментари и оценки


Бидете први кои ќе остават коментар и оцена

Го додадовте следниов артикл во вашата кошница: