PROBABY ANGI Сол 10ml

PROBABY ANGI Сол 10ml

Probaby angi sol 10ml

PROBABY ANGI Сол 10ml

110 ден

Има

110 ден

Достапност: Има SKU: 150058

Опис

PROBABY ANGI Сол 10ml

 

Пробеби анги е сложен биокомплекс на растителни антимикробни и противвоспалителни материи (флавоноиди, терпени, ароматични киселини, естри и др. Носители на фармакодинамското дејство на Пробеби анги се прополисот и жалфијата. Антибактериското дејство е насочено врз 74 бактериски соеви од 19 видови на патогени и непатогени бактерии: 20 соеви staphylococcus (вклучувајќи ги и резистентните соеви кон meticilin, ampicillin gentamicin, lincomicin, cloxacilin), 10 соеви на Streptococcus, Enterococcus, Proteus, Myc.tubercu-losis, brucellosis.

 

Двојно е поефикасен при инфекции предизвикани од Гр+ бактерии. Антисептичкиот и противоспалителниот ефект на Пробеби анги се должи на дејството на жалфијата, анисот и другите етерични масла. Флавоноидите (акацетин и кварцетин) од прополисот го зацврстуваат капиларниот ѕид, ја зголемуваат способноста на серумските белковини (посебно гама глобулини) да се врзуваат за хистаминот, а со тоа го елиминираат неговиот воспалителен ефект.

Делуваат антиоксидантно (го штедат витаминот Ц од врзување со хелатни врски за металите) ја заштитуваат меѓуклеточната супстанца и го штитат адреналинот преку инхибиција на ензимот 0- метил трансфераза.

Жалфијата и прополисот го неутрализираат Herpes simplex вирусот, А2 вирусот на грип. Антимикотичното дејство на Пробеби анги е насочено и кон сите соеви на Candida albicans.

Пробеби анги активно учествува во имунолошкиот одговор.

Зголемувајќи ја вредноста на пропердинот во серумот, го активира алтернативниот пат на комплементот со што ја зголемува фагоцитната активност на серумот и ги покачува вредностите на аглутинините во крвта. Етеричните масла (жалфија, нане, феникули и др.) имаат антисептичен и противвоспалителен ефект, ги намалуваат грчевите и напнатоста во стомакот на доенчето/детето, ги регулираат гасовите, ја намалуваат болката при голтање, а со тоа го олеснуваат хранењето. Етеричните масла (нане, еукалиптус и ментол) го олеснуваат дишењето.

Има пријатен вкус и доенчињата/децата лесно го поднесуваат;
Лесно го отстранува непријатниот мирис од устата;
Не ја нарушува нормалната цревна флора и не предизвикува резистентност на бактериите.
Ја намалува токсичноста на антибиотиците, го спречува населувањето на Candida albicans што наметнува потреба од нивна заедничка употреба при потешки болни состојби.

 

Состав:

5.0gr Прополис екстракт (Propolis extract);
0.1gr Жалфија (Salviae off.);
0.3gr Нане (Menthae Piperitae);
0.1gr Анис (Pimpinella Anisum);
0.6gr Сладок Анасон (Foeniculum Vulgare);
Пропилен гликол (Propylene glycolum).

 

Дозирање: 30 капки на ден, распределени во 3-4 дози пред јадење.

 

Напомена:  Додатокот во исхрана не треба да се користи како замена за разновидна исхрана. Да не се надминува препорачаната дневна доза.

 

Да се чува на место вон дофат на деца.

 

Нутритивни вредности, во 100ml :

  • Протеини: 0.3 gr
  • Јаглехидрати: 1.8 gr
  • Масти: 2.9 gr
  • Енергетска вредност: 34.2 kcal

 

Нето: 10 ml

 

Земја на потекло: Македонија

 

Баркод: 5319990271013

Коментари и оценки

Сèуште нема коментари и оценки


Бидете први кои ќе остават коментар и оцена

Го додадовте следниов артикл во вашата кошница: