LINO KEKSOLINO Храна за деца 200gr

LINO KEKSOLINO Храна за деца 200gr

LINO KEKSOLINO Храна за деца 200gr

LINO KEKSOLINO Храна за деца 200gr

105 ден

Има

105 ден

Достапност: Има SKU: 012716

Опис

LINO KEKSOLINO Храна за деца 200gr

 

Инстант снегулки од бисквити и млеко.

Извор на 7 витамини, калциум и железо.

Клациумот е потребен за нормален раст и развој на коските кај децата.

Извор на железо – железото придонесува за нормален когнитивен развој на децата.

Извор на протеини- протеините се потребни за нормален раст и развој на коските кај децата.

Еден оброк кексолино содржи 91% од препорачаната дневна количина на калциум и 77% од препорачаната дневна количина на железо. Важно е да се придржувате кон урамнотежена и разновидна исхрана и здрав начин на живот.

 

Состав: Бисквити со путер,35% (пченично брашно, шеќер, путер 8%, декстроза,сончогледово масло, полномасно млеково прав, емулгатор,соја лецитин,арома ванилин0, пченичен гриз, полномасно млеко во прав 17% ,шеќер,двопек 4,8%, (пченично брашно, шќер, квасец, сончогледово масло, обезмастено млеко во прав), калциум лактат, витамини ( тиаминмононитрат, рибофлавин,пиридоксин хлорид, Л- аскорбинска киселина, ДЛ-алфа токоферол ацетат, фолна киселина, никотинамид) и железо пирофосфат. Може да содржи лешници.

 

Подготовка на оброкот: Во 200 ml зовриено млеко ( оладено на 50 °C), измешајте 5-6 големи лажици (35 gr) снегулки и вкусниот оброк е подготвен. На детето секогаш понудете му свежо подготвено Кексолино како замена за еден млечен оброк. Важно е да се придружувате до упатството за подготовка на оброкот. Совет: Оброк може да подготвите со млеко кое детето вообичаеного јаде( мајчино млеко, адаптирано млеко, кравјо млеко).

 

Нутритивни вредности во 100 gr :

 • Енергија 1842 кЈ
 • Масти 9,0 gr ( заситени масни киселини 5,0 gr)
 • Јаглехидрати 76 gr ( од кои шеќери 25 gr)
 • Диететски влакна 3,7 gr
 • Протеини 11 gr
 • Сол  0,30  gr
 • Витамин B1 0,70 mg
 • Витамин Б2 0,70 mg
 • Витамин Б6 0,50 mg
 • Витамин Ц 30 mg
 • Витамин Е 3,3 mg
 • Фолна киселина 45,0 µg
 • Ниацин 5,0 mg
 • Железо 15 mg

 

Нето: 200 gr

 

Земја на потекло: Хрватска

 

Баркод: 3850104230066

 

 

Коментари и оценки

Сèуште нема коментари и оценки


Бидете први кои ќе остават коментар и оцена

Го додадовте следниов артикл во вашата кошница: