NESTLE NAN 2 OPTIPRO Храна 400gr

NESTLE NAN 2 OPTIPRO Храна 400gr

NESTLE NAN 2 OPTIPRO Храна 400gr

NESTLE NAN 2 OPTIPRO Храна 400gr

520 ден

Има

520 ден

НЕСТЛЕ НАН 2 ОПТИПРО Hrana 400 gr

Достапност: Има SKU: 071903

Опис

NESTLE NAN 2 OPTIPRO Храна 400gr

 

 

 

Последователна формула за доенчиња со култура lactobacillus reuteri. Од 6 месеци .

Nan Optipro 2 претставува последователна формула за здрави бебиња, кое може да се користи од 6 месечна возраст,кога доењето не е можно. Не треба да се користи во првите 6 месеци од животот на бебето. Со својата уникатна коминација на  состојки, му обезбедува на бебето основни хранливи материи за добар физички и ментален развој.

Optipro е специјализирана технологија за оптимизација на протеини соодветна на возраста, како во квалитативна така и во квантитативна смисла.

 

 

 

Состав: Обезмастено млеко, лактоза, растителни масла( сончогледово богато со олеинска киселина, кокосово масло, масло од репка со ниска содржина на ерука киселина), деминерализирани белковини од сурутка, пермеат од деминерализирана сурутка, минерали ( калциум цитрат, калиум цитрат, магнезиум хлорид, калциум хидроксид, железо сулфат, цинк сулфат, бакар сулфат, манган сулфат, калиум јодит, натриум селенат, 2- фукозил лактоза, содржи лактоза), рибино масло, емулгатор : соја лецитин, холин битратрат, амино киселини ( Л- фенилалин, Л- хистдин), регулатор на киселост : лимонска киселина, витамини ( Ц- натриум Л аскорбат) , Е ( Д,Л α – токоферол ацетат), ниацин ( нокотинамид), пантотеинска киселина( калциум Д пантотенат), Б1 ( тиамин мононитрат), Б2 ( рибофлавин), А ( ретинил ацетат), Б6 ( пиридоксин хидрохлорид), фолат ( фолна киселина), К( филохинон), Д (холекалциферол), Д- биотин, Б12( цијаноикобаламин), култура lactobacillus reuteri.

 

 

Начин на подготовка: Измијте ги рацете пред да почнете со подготовка. Измијте го шишенцето, цуцлата и капакот, и отстранете ги сите траги од млеко. Варете ги 5 минути ичувајте ги покриени додека не ги користите. Оставете свежа вода да се вари на 5 минути. Почекајте зовриената вода да се олади до 40 °C. Консултирајте ја табелата на исхрана и одвојте ја тоцната количина на вода. Користете ја само мерната лажичка што доаѓа со пакувањето, израмнете го правот користејќи го внатрешниот прстен без да притискате надолу. Консултирајте ја табелата на исхрана според возраста на Вашето бебе,додајте го точниот број на лажички. По употреба ставтете ја лажичката во кутија. Затворете го шишенцето и протресете додека правот не се раствори целосно. Цврсто затворете ја кутијата после употреба и чувајте ја на ладно и суво место. Откако ќе се отвори производот треба да се искористи во рок од 3 недели.

 

 

Внимение:  Непровриена вода, непровриени шишенца за бебиња или несоодветно разредување може да доведе до заболување на Вашето бебе. Несоодветноскладирање, ракување, мешање и хранење може негативно да вилае на здравјето на Вашето бебе. Подгответе само едно шишенце пред употреба. Нахранете го Вашето бебе веднаш по подготовка и внимателно следете ги упатствата. Не го чувајте остатокот од формулата, фрлете го неискористениот подговен дел. Држете го бебето во Вашите раце додека го храните.

 

Важна напомена: Мајчиното млеко е најдобро за доенчето. Пред да се одлучите за последователна формула за доенчиња побарајте совет од здравствен работник. NAN OPTIPRO 2  е последователна формула за посебна нутритивна употреба за доенчиња над 6 месеци. Треба да претставува само дел од разновидната исхрана. Не се користи како замена а мајчиното млеко во текот на првите 6 месеци од животот. Одлука да се почне со дополнителна исхрана, вклучувајќи го и евентуалнот исклучок за шест месечна возраст  треба да се донесесамо по одлука на нутриционист или здравствен работник, врз основа на индивидуалниот специфичен развој на доенчето и потребите за развој.

 

 

За да се зачува бројот на живи микроорганизми пред да седодаде прав, зовриената вода мора прво да се излади до 40 °C.

Забелешка: Користете ја само лажичката во кутијата. Не користете повеќе или помалку прав од препорачанотозатоа што може да доведе до дехидратација или недоволна исхрана на Вашето бебе. Не ги менувајте порциите без преопрака на доктор. На оваа возраст се препорачува постепено да се воведуваат житарици во исраната на Вашето бебе. Исто се препорачува зеленчук , овошје, месо и грашок. Пред да воведете нов вид на храна во исхраната на Вашето бебе, консултирајте се со доктор. Ако Вашиот доктор Ви препорачада воведете нова храна порано, соодветно намалете го количеството на млеко како што ќе Ви препорача докторот.

 

 

 

Нето: 400 gr

 

 

Земја на потекло: Франција

 

 

Баркод: 7613032782351

 

 

Коментари и оценки

Сèуште нема коментари и оценки


Бидете први кои ќе остават коментар и оцена

Го додадовте следниов артикл во вашата кошница: