MAXMEDICA Остео макс форте 30 капсули

-20%

MAXMEDICA Остео макс форте 30 капсули

MAXMEDICA Остео макс форте 30 капсули

MAXMEDICA Остео макс форте 30 капсули

370 ден 296 ден

Има

370 ден 296 ден

Достапност: Има SKU: MXMDC-37

Опис

Се препорачува да се користат капсули Osteo Prevent Forte:
за одржување на здравјето на коските
превентивно, со цел да се намали ризикот од фрактури и остеопороза
за здрави и јаки заби
да се промовира апсорпцијата на калциум и фосфор
со цел да се одржат нормалните нивоа на калциум во крвта

Како делува MaxMedica Osteo Prevent Forte?
Овој препарат ги олеснува проблемите што се јавуваат по периодот на менопаузата, пред се кршливоста на коските.
Osteo Prevent Forte содржи рамнотежа на витамини и минерали кои се одлични за спречување на остеопороза или слично
дополнителна терапија за остеопороза.

Зошто е важен Osteo Prevent Forte?
Капсулите Osteo Prevent Forte се формулирани врз основа на калциум, витамин Д, витамин К, магнезиум и цинк.
Синергетскиот ефект на овие активни состојки придонесува за одржување на здравјето на скелетниот систем.

Калциумот е неопходен минерал со широк спектар на биолошки улоги. Покрај тоа што е главна компонента на коските и забите, калциумот игра важна улога во мускулната контракција, коагулабилноста на крвта, спроводливоста на нервите, отчукувањата на срцето, лачењето на жлездите, одржувањето на имунолошкиот систем и производството на енергија.
Коските и забите содржат над 99% од вкупниот калциум. Калциумот сочинува 1-2% од телесната тежина
возрасен човек, каде што човечкиот скелет е еден вид резервоар за калциум.

Витамин Д – суштинска потреба на целиот организам
Недостаток на витамин Д се карактеризира со несоодветна минерализација или деминерализација на скелетот.
Несоодветната минерализација на скелетот е причина за рахитис кај децата, додека деминерализацијата на скелетот кај возрасните доведуваат до остеомалација, и понатаму недостаток на витамин Д до остеопороза.

Употреба
Се препорачува да се земе 1 капсула, 2 пати на ден. Капсулите треба да се земаат заедно со малку течност заедно со оброк.

Коментари и оценки

Сèуште нема коментари и оценки


Бидете први кои ќе остават коментар и оцена

Го додадовте следниов артикл во вашата кошница: