Dr.Sekiz SEMAVIT Plus 100tbl

Dr.Sekiz SEMAVIT Plus 100tbl

semavit plus

Dr.Sekiz SEMAVIT Plus 100tbl

550 ден

Има

550 ден

Достапност: Има SKU: 10004972

Опис

Сениори – возрасните кучиња имаат потреба од повеќе внимание и нега отколку младите кучиња, поготово големите раси кои имаат тенденција на брзо стареење отколку малите раси. Со влегувањето во поодминати години од староста исто како и кај луѓето нивните органи стареат, со тоа што метаболизмот се успорува, варењето и апсорпцијата на хранливи материи е успорена и послаба. Со стареењето доаѓа до појава на различни проблеми и тоа: артритиси, проблеми со циркулацијата, бубрежни заболувања, слабеење на слухот, видот и мирисот, проблеми со забите, зглобовите и сл. SEMAVIT Plus со својата формула избалансирана комбинација на есенцијални витамини, минерали, антиоксиданси и амино киселини како во својот меѓусебен однос така и во односот на размена, а со овој производ прилагодените физиолошки потреби кај возрасните кучиња- сениори, ги спречува ги успорува и одложува проблемите и овозможува среќни, исполнети и содржајни изминати години на вашето куче.

Состав: Протеини 10%, масти 0,6%, Ca-калциум 5%, P-фосфор 3%.

Содржи по кг:    Витаминот Д3 100.000 IU; Витаминот E 15.000 mg; Витаминот K3 250 mg; Витаминот Б1 2.600 mg; Витаминот Б2, 2.400 mg; Витаминот Б6 2.000 mg; Витаминот Б12, 4 mg; Витаминот Ц 50.000 mg; Калпан, calcium d-pantothenate 4.000 mg; Ниацин 10.000 mg; Биотин H2 20 mg; Фолна киселина 100 mg; Железо (Fe) 4.000 mg ; Бакар (Cu) 200 mg; Цинк (Zn) 2.500 mg; Манган (Mn) 1.500 mg; Магнезиум (Mg) 1.200 mg; Кобалт (Co) 40 mg; Јод (I) 80 mg; Селен (Se) 3 mg; Метионин 15.000 mg; Лизин 10.000 mg; Таурин 50.000 mg.

 

Дневна препорачана доза:

– 1 таблета на 10 кг. телесна тежина на куче.

Зголемена терапевтска дневна препорачана доза:

– 2 таблети на 10 кг. телесна тежина на куче.

 

1 таблета SEMAVIT Plus = 1.000 мг

 

ПАКУВАЊЕ: 120 таблети

Коментари и оценки

Сèуште нема коментари и оценки


Бидете први кои ќе остават коментар и оцена

Го додадовте следниов артикл во вашата кошница: