Dr.Sekiz CONNECTEN 100tbl

Dr.Sekiz CONNECTEN 100tbl

connect

Dr.Sekiz CONNECTEN 100tbl

900 ден

Има

900 ден

Достапност: Има SKU: 10004977

Опис

За заштита и регенарација на зглобови и ‘рскавици (тетиви, лигаменти, сврзно и меко ткиво)

CONNECTEN е препарат конципиран да го искористи влијанието на Glukozamin-от во одржување на здрави зглобови и сврзно ткиво на кучиња од сите возрасти и големини, посебно големите раси на кучиња. Glukozamin– от помага за формирање и регенерација на рскавиците на зглобовите и ја зголемува мобилноста и активноста на кучињата. Hondroitin-от ги штити рскавиците, им дава еластичност, ги подмачкува зглобовите и делува антивоспалително (ја намалува болката и отокот). MSM (Метилсулфониметан) помага за јакнење на сврзното ткиво на зглобовите, и е природен извор на сулфор кој е од суштинска важност за формирање на рскавицата, делува синергетски и влијае на подобро вградување на Glukozamin-от и Hondroitin-от. MSM исто така делува антивоспалително. Hialuronska kiselina обезбедува одржување на вискозитетот на зглобните течности. Витаминот C е моќен антиоксиданс, важен за формирање на коските и раскавицата. Витаминот Е исто така е моќен антиоксиданс, има заштитна улога на клетките од штетните влијанија од„слободни радикали“. Манган, Бакар и Цинк се значајни во биохемиските процеси за формирање на рскавицата.

CONNECTEN покрај превентивната примена се препорачува кај акутни и хронични болести на зглобовите, кај воспалувања, слабости, дегенерација на  тетивите  и  сврзното  ткиво  како  и кај  хроничните  болести  на  зглобовите (спондилози и артрози).

Содржина по таблета: Глукозамин сулфат 350 mg; Хондроитин сулфат 100 mg; Метилсулфониметан (MSM) 50 mg; Витаминот Ц 50 mg; Витаминот E 10 mg; Метионин 10 mg; Хиалуронска киселина 5 mg; Цинк (Zn) 5 mg; Манган (Mn) 2,5 mg; Бакар (Cu) 0,4 mg.

Дневна препорачана доза:

– 1/2 таблета на 10 кг. телесна тежина на куче, два пати дневно со оброк

Зголемена терапевтска дневна доза во првите две недели:

– 1 таблета на 10 кг. телесна тежина на куче, двапати дневно со оброк.

 

1 таблета CONNECTEN = 1.000 мг.

 

ПАКУВАЊЕ: 100 таблети

Коментари и оценки

Сèуште нема коментари и оценки


Бидете први кои ќе остават коментар и оцена

Го додадовте следниов артикл во вашата кошница: