ALKALOID Лук мелен 10gr

ALKALOID Лук мелен 10gr

ALKALOID Лук мелен 10gr

ALKALOID Лук мелен 10gr

11 ден

Out of stock

11 ден

ALKALOID Лук мелен 10gr

Достапност: Нема на залиха SKU: 026377

Опис

ALKALOID Лук мелен 10gr

Опис: Мелен лук. Добро познат зеленчук во секое домаќинство. Добиен е од ризомот на растението Alium sativum, кое има изразено остар мирис и вкус. При самото сечење на свежиот лук се ослободуваат супстанции (дипропилдисулфид) кои предизвикуваат солзење на очите. Оваа појава можете да ја избегнете со користење на мелениот лук, кој се пакува во соодветна амбалажа со 7 пати помала тежина од истата количина лук во свежа состојба. Има многубројни благотворни дејства врз човековиот организам, меѓу кои се спречување агрегација на тромбоцитите, како и хипогликемично, диуретично, антимикробно и антиалергиско дејство. Неговата секојдневна употреба е неизоставен дел од здравата исхрана.

Состав: Означено на пакувањето.

Нето: 10gr

Употребливо до: Означено на пакувањето.

Земја на потекло: Македонија.

Коментари и оценки

Сèуште нема коментари и оценки


Бидете први кои ќе остават коментар и оцена

Го додадовте следниов артикл во вашата кошница: