AGRANELA Сува слива 200gr

AGRANELA Сува слива 200gr

AGRANELA Сува слива 200gr

AGRANELA Сува слива 200gr

99 ден

Има

99 ден

Достапност: Има SKU: 021304

Опис

AGRANELA Сува слива 200gr

Опис: AGRANELA Сува слива

Сливите (суви или свежи) се богат природен извор на голем број на нутриенти како калиум, хранливи влакна, витамини К и Ц, а во трагови може да се најдат магнезиумот, железото и борот.

Сите овие корисни нутриенти се јаки антиоксиданси, кои се борат против слободните радикали кои може да ги оштетат клетките на ткивата и органите и да го нарушат здравјето.

Сувите сливи ги уништуваат слободните радикали во крвта, а колку помалку слободни радикали, толку повеќе здравје. Во било кој облик сливата е богата со единствени фитонутриенти, неохлорогенски и хлорогенски киселини.

Овие супстанции се класифицираат како феноли, а нивната улога на антиоксиданти во борбата против слободините радикали е потврдена во повеќе научни истражувања.

Сувите сливи се познати по своето одлично дејство врз дигестивниот систем, но и врз здравјето на срцето и на крвните садови. Претходните студии утврдиле дека сувите сливи го намалуваат нивото на LDL холестеролот во крвта.

Состав: Сува слива без коска, конзерванс Е 202.

Влага до 35%.

Напомена: коската се отстранува машински, така што се можни остатоци од истата.

Да се чува на суво и ладно место.

Состав: Oзначено на пакувањето.

Нето: 200gr

Употребливо до: Oзначено на пакувањето.

Земја на потекло: Србија

Коментари и оценки

Сèуште нема коментари и оценки


Бидете први кои ќе остават коментар и оцена

Го додадовте следниов артикл во вашата кошница: